Wiele osób pisze do mnie wiadomości z zapytaniem, czy można rozpocząć sprzedaż przez internet, nie otwierając działalności gospodarczej? Nie można na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, jednak po przeczytaniu tego wpisu, na pewno poznasz odpowiedź i podejmiesz DECYZJĘ! Sprawdź, czym jest działalność nierejestrowana. Enjoy!

Czy Musisz Mieć Firmę, Aby Sprzedawać?

działalność nierejestrowana

Jeśli chcesz szybko poznać odpowiedź czy musisz mieć firmę, to od razu na wstępie mówię, że NIE. Nie musisz mieć firmy. Powinieneś postawić jednak przed sobą zupełnie inne pytanie. Jaki jest w tym wszystkim Twój cel?

Sprzedaż przez internet to poważny biznes, w którym można zarobić poważne pieniądze (jeśli wiesz jak robić to dobrze). Dlatego zanim przejdę do części artykułu o wyznaczaniu celu, powiem Ci wszystko, co wiem o działalności nierejestrowanej.

Działalność Nierejestrowana – Wszystko Co Musisz Wiedzieć

W polskim prawie istnieje taki termin jak działalność nierejestrowana. Oznacza to, że pod pewnymi warunkami możesz prowadzić działalność gospodarczą i nie musisz tego zgłaszać do żadnego urzędu.

Aby móc skorzystać z takiego przywileju, musisz spełnić następujące warunki:

 • w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziłeś żadnej działalności gospodarczej,
 • wykonujesz usługi nieobjęte koniecznością uzyskania licencji/koncesji/uprawnień (w przypadku handlu określonymi produktami przez internet spełniasz ten wymóg automatycznie),
 • działalność jest wykonywana przez 1 osobę,
 • miesięczny przychód z tytułu prowadzenia działalności nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, które w 2020 roku wynosi 1300 zł brutto

Jeśli spełniasz powyższe warunki, możesz prowadzić działalność nierejestrowaną. Należy jednak mieć na uwadze, że kwota 1300 zł, to przychód (nie dochód) oraz jest brutto (nie netto).

Uważaj Aby Nie Przekroczyć Limitu

działalność nierejestrowana

W skrócie, jeśli prowadzisz działalność nierejestrowaną i sprzedasz 5 produktów po 300 zł, to Twój przychód wynosi 1500 zł. Przekroczyłeś tą kwotę w momencie sprzedania trzeciej sztuki produktu i zgodnie z prawem od tego momentu masz 7 dni na to, aby zgłosić w CEIDG swoją działalność.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie zwalnia Cię z obowiązku dokumentowania sprzedaży. Nie jest Ci do tego potrzebna kasa fiskalna. Powinieneś prowadzić prostą ewidencję sprzedaży, która będzie zawierała podstawowe dane o transakcji takie jak:

 • numer faktury,
 • datę wystawienia dokumentu,
 • imię i nazwisko, adres sprzedającego,
 • imię i nazwisko, adres kupującego,
 • nazwę usługi bądź sprzedanego produktu,
 • cenę za jedną sztukę lub jednostkę towaru,
 • ilość zakupionych sztuk,
 • zsumowaną kwotę do zapłaty.

Czy Działalność Nierejestrowana Na Pewno Się Opłaca?

działalność nierejestrowana

Wiem, że wiele osób obawia się otwarcia własnej działalności gospodarczej. Z jednej strony wcale się nie dziwię. W internecie można spotkać sporo informacji, mówiących, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce jest drogie i trudne. To jak zwykle jest kwestią dyskusyjną, jednak jest cała rzesza przedsiębiorców, którzy z powodzeniem działają na polskim rynku i nie mają zamiaru zamykać swoich firm. Ci, którzy mówią, że to drogie i trudne, to najczęściej osoby, którym się nie udało, ponieważ nie mieli solidnych podstaw o tym, jak to robić skutecznie.

Czasami mam wrażenie, że Polacy to naród stworzony do narzekania i szukania sobie wymówek, a gdy się coś nie udaje, to winą należy obarczyć system, który źle nam życzy na każdym kroku. Fakt, Polska nie jest krajem najprzyjemniejszym dla przedsiębiorców, ale z drugiej strony, jeśli poradzisz sobie tutaj, to wszędzie indziej będzie tylko łatwiej 🙂

Nie Będą Traktować Cię Poważnie

Działalność nierejestrowana jest kusząca. Nie trzeba załatwiać żadnych formalności, martwić się o ZUS, podatki i inne kwestie związane z prowadzeniem DG. Wobec tego nie ponosisz żadnych kosztów z tego tytułu.

W praktyce, przy obecnej konkurencji, nie masz szans nawet wystartować. Nikt z kim będziesz chciał nawiązać współpracę, nie będzie Cię traktował poważnie. Nie posiadasz nadanego numeru NIP i dla większości podmiotów jesteś nikim w świecie biznesu. Jeśli chcesz zacząć działać na poważnie, otwarcie działalności gospodarczej będzie nieuniknione.

Nie powinieneś się tego obawiać, a potraktować jako wyzwanie. Jeśli znajdziesz dobrego księgowego, to o wszystkich administracyjno-rozliczeniowych sprawach zostaniesz przez niego poinformowany.

Może Jednak Lepiej Otworzyć Działalność?

Obawiasz się kosztów? Jeśli odpowiednio to rozegrasz, to w ciągu miesiąca zarobisz już na pierwsze opłaty, dzięki temu nie będziesz dokładał do interesu ze swoich oszczędności. W praktyce dobrze jest przeznaczyć pewną kwotę pieniędzy, która posłuży Ci na pokrycie pierwszych kosztów. Te pieniądze powinieneś potraktować jako inwestycję i nie bać się ich wydawać.

Jeśli nigdy wcześniej nie prowadziłeś działalności gospodarczej, to jesteś zwolniony z obowiązku płacenia ZUS. Płacisz jedynie składkę zdrowotną w wysokości ok. 360 zł /m-c przez pierwsze 6 (a nawet 7) miesięcy. Z księgowym nawiąż współpracę, dopiero gdy będziesz mieć wszystko przygotowane do startu — odłożysz w ten sposób termin zapłaty pierwszej faktury. Oprócz tego, z początkowych kosztów do pokrycia pozostaje Ci jedynie koszt oprogramowania (choć i tak pewnie trafisz na okres próbny) i rachunek za telefon/internet (który i tak płacisz).

Decyzja Należy Do Ciebie!

Czy można zacząć sprzedaż, korzystając z działalności nierejestrowanej? Tak.
Czy jest to opłacalne? W mojej opinii NIE.

Jeśli myślisz o otwarciu sklepu internetowego na poważnie, to nie unikniesz prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli nie zaryzykujesz, możesz nigdy się nie dowiedzieć, co by się wydarzyło, gdybyś podszedł na tematu na poważnie. Korzystając z nierejestrowanej DG, możesz się niepotrzebnie sparzyć na samym początku.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal masz obawy czy nie stracisz pieniędzy, to mocno zastanów się czy prowadzenie DG jest dla Ciebie.