Jeśli chcesz odnieść sukces sprzedając na Allegro, musisz grać według ich zasad. Ten portal przez ostatnie 20 lat zmienił się nie do poznania, ale czasem mam wrażenie, że niektórzy nie nadążają za zmianami i nie patrzą w przyszłość. Pomysł na wpis pojawił się, gdy przeglądałem jedną z grup na FB, na której jeden z członków wyśmiewał Allegro od idiotów, twierdząc, że udostępniając Allegro Smart sami sobie strzelają w kolano. Czy faktycznie tak jest i dopłacają do interesu?

Co To Jest Allegro Smart? Drugie Urodziny 🙂

Nie mam zamiaru mocno się rozpisywać, czym jest Allegro Smart, ani tym bardziej jakie warunki należy spełnić, aby móc wyróżnić swoje oferty sprytnym znaczkiem. Wypada jednak powiedzieć nieco o samym programie.

Niewiele ponad tydzień temu Allegro świętowało urodziny swojego przełomowego programu na polskiej scenie e-commerce, czyli programu Smart. Było to pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku, które w ramach płatnego abonamentu pozwalało kupującym na darmowe wysyłki, jeśli oferta oraz sprzedawca spełniają określone w regulaminie usługi warunki. Mowa oczywiście o rynku polskim, bo na świecie mamy już przecież podobne rozwiązania (np. Amazon Prime).

Jeśli spełnisz warunki do bardzo duża szansa, że odnotujesz wzrost sprzedaży. To tylko jeden ze sposobów, więcej możesz znaleźć pod tym linkiem.

Wysyłka Za Darmo – Czy Aby Na Pewno? Allegro Smart!

Zaraz po wprowadzeniu usługi zaszła konieczność drobnej korekty. Początkowo bardzo trudno było otrzymać i utrzymać logo Smart. Zatem, po co komu taka usługa, skoro nikt z niej nie korzysta? Wymagania zostały nieco uproszczone, a cena pozostała taka sama. Darmową wysyłką przez cały rok można się cieszyć już za 49 zł.

Jak widzisz, cena za usługę zwraca się kupującemu już mniej więcej przy sześciu przesyłkach do punktu odbioru (np. paczkomaty) oraz pięciu przesyłkach kurierskich.

Klientów, którzy robią zakupy na Allegro (a jest to zdecydowana większość internetu!) można wrzucić do czterech różnych worków (przypominam, że liczba idealnych klientów robiących zakupy w sieci rośnie z każdym dniem):

  1. Robią zakupy w internecie okazyjnie (mniej niż 5 razy na rok) i płacą normalnie za wysyłkę.
  2. Robią zakupy w internecie często (więcej niż 5 razy na rok) i płacą normalnie za wysyłkę (lub nie wiedzą co to Allegro Smart).
  3. Robią zakupy w internecie okazyjnie (mniej niż 5 razy na rok) i kupują abonament Allegro Smart.
  4. Robią zakupy w internecie często (więcej niż 5 razy na rok) i kupują abonament Allegro Smart.

Allegro Dopłaca Do Interesu?

Nie ulega wątpliwości, że Allegro zarabia na klientach nr 1, 2 oraz 3. Nawet w przypadku, gdy ktoś nie wykupuje abonamentu, to od zakupów pobierana jest przecież prowizja, od niedawna powiększona o koszt wysyłki. Z jednej strony mogłoby się wydawać, że Allegro uderza w sprzedawców pobierając taką opłatę, ale z drugiej należy pamiętać, że w serwisie można kupić produkty nie tylko za 50 czy 100 zł. Sprzedawane są dużo droższe przedmioty (i spore gabarytowo), na których sprzedawcy celowo zaniżali koszty zakupu oraz zawyżali koszty wysyłki, aby nieco pograć z systemem. Doszło przez to do paradoksu, ponieważ teraz ceny najtańszych produktów na Allegro poszybowały mocno w górę. Ich sprzedaż zwyczajnie przestała się opłacać — prowizja przewyższała wartość produktu.

Co jednak w przypadku klienta nr 4, który robi zakupy na Allegro często? Pozornie, mogłoby się wydawać, że Allegro dopłaca do takiego klienta. Przecież muszą mu zafundować 15 przesyłek, za które nie zapłacił. Czy aby na pewno tak jest 🙂 ?

Państwo w Państwie

Można zauważyć, że w ostatnich czasach Allegro przechodzi pewną transformację. To już nie jest portal, na który wchodzisz kupić coś, czego nie ma nigdzie indziej. Możesz tam kupić dosłownie wszystko. Oferta jest coraz bardziej kompletna, dzięki temu dociera do coraz większego rzesza klientów. Klient, który robi zakupy na Allegro, to klient, który nie robi zakupów w innym miejscu. Wygląda na to, że to podstawowa zasada, jaką Allegro się kieruje.

W ostatnim czasie można zauważyć wzrost prowizji za zakupy. To, co Allegro daje kupującym w postaci darmowej dostawy za 49 zł rocznie, odbiera sobie w zakupach, które Ci klienci realizują. Nawet jeśli płaci im za wysyłkę, to odbija sobie to w prowizji, która coraz rzadziej wynosi 10%. Większość transakcji, która jest zawierana to oferty wyróżnione, sponsorowane i w strefie okazji, gdzie opłata za sprzedaż jest nawet dwa razy większa. Do tego monety, abonamenty i wszystkie inne usługi, za które płacą zarówno kupujący, jak i sprzedający. Jako sprzedawca należy zwracać uwagę na to, aby odpowiednio przekalkulować cenę sprzedaży swoich produktów (wielu sprzedawców nie potrafi tego robić lub robi to źle, w efekcie kończąc tragicznie).

Wyrolował Allegro Smart Na Darmową Wysyłkę

Dlatego tak bardzo bawi mnie, jak ktoś na grupie FB napisze, że wyrolował Allegro na darmową przesyłkę (Ba! I to nie jedną!). To Allegro wyrolowało nas, ponieważ stworzyło ekosystem, od którego uzależnieni są Polacy i zarabia na nas wszystkich pieniądze.

Tak czy inaczej, uważam ten twór za majstersztyk i warto go wykorzystać do tego, aby nieco się wzbogacić. Ostatecznie sytuacja jest win-win (a na pewno każdemu tak się wydaje, na samym końcu jak zwykle cierpi ostatnie ogniwo łańcucha pokarmowego czyli konsument).

Ten wpis to moja subiektywna opinia na temat Allegro Smart i zasadności tego programu. Nie musisz się z nią do końca zgadzać i chętnie poznam Twoje zdanie, dlatego podziel się nim w komentarzu. Tak czy inaczej, aby sprzedawać z powodzeniem na Allegro (czyli zarabiać pieniądze), należy grać według ich zasad. Obecnie spełnienie warunków dla Smarta to must-have każdego sprzedawcy. Docierasz w ten sposób do szerszego grona smart klientów, których ciągle przybywa. Wkrótce każdy kupujący będzie mieć Smarta.

Jeśli myślisz o tym, żeby zacząć swoją przygodę to koniecznie musisz być Smart i spełniać warunki do programu. Jeśli chcesz skutecznie zacząć sprzedawać na Allegro to zachęcam do tego aby zapoznać się z darmowym ebookiem, który odpowie na najczęściej zadawane pytania. Jestem przekonany, że rozwieje Twoje wątpliwości 🙂

Na dzisiaj tyle, cześć!

Kategorie: Allegro